...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

5 denních
rituálů milionářů


S MILIONY NEMAJÍ
NIC SPOLEČNÉHO

Bohatí lidé žijí jinak než chudí. To není zase tak překvapivé zjištění. Překvapivé mohou být každodenní zvyky nejbohatších lidí. Většinou nemají nic společného se sestavováním investičních strategií ani s vyděláváním dalších peněz. Řada jejich rituálů se točí kolem time managementu, sebevzdělávání, výživy a zdraví.

Tohle je pět denních rituálů, které sdílí řada amerických milionářů. Vychází ze studie psychologa Thomase C. Corleyho, který více než pět let studoval každodenní návyky desítek bohatých a chudých lidí a svoje závěry shrnul v knize Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals.

Milionáři mají seznam úkolů na každý den

To-Do list si denně píše 81 % bohatých, u chudých to bylo 19 %. Dvě třetiny bohatých splní alespoň 70 % svých každodenních úkolů.

Milionáři se nedívají na televizi

Nemusíte hned rušit předplatné Netflixu, ale až budete tvrdit, že na něco nemáte dost času, tak si vzpomeňte. Jen 23 procent milionářů sleduje TV více než hodinu denně. Podle Corleyho není hlavním důvodem zachování duševního zdraví, ale hlavně efektivní využití času. Milionáři ho většinou využívají k rozšiřování obzorů (ve finančním světě).

Milionáři jí zdravě

Zatímco stravovací návyky lidí s nízkými příjmy se zhoršují, bohatí lidé jí lépe. Mozek těžko pojede na vysoké obrátky, když bude živený sušenkami a chipsy. Úspěšní lidé se více zaměřují na své zdraví a zdravou stravu a častěji nakupují zdravé potraviny a také za ně víc utrácejí. Na druhou stranu pro mnohé chudší lidi jsou zdravé potraviny kvůli vyšší ceně hůře dostupné. Vynechat co nejvíc cukru a tuků ale může každý.

Milionáři se nepřestávají vzdělávat

Knihy, podcasty, TED Talks na YouTube... Ať už jde o jakoukoliv formu, bohatí lidé podle Corleyho absorbují více vědomostí. Jeho výzkum například ukázal, že 63 procent milionářů poslouchá cestou do práce audioknihy. Také si blokují část dne pro sebezdokonalování.

Milionáři vstávají brzy

Americký investor, podnikatel poradce a řečník Murray Newlands tvrdí: „Vezměte 100 milionářů z celého světa a vsadím se, že ani jeden z nich ráno nevyspává. Většina z nich je vzhůru v šest nebo v sedm ráno a tvrdě pracují, zatímco my ostatní ještě jíme palačinky.”

Ve zkratce

1. To-Do listy

2. Žádná televize

3. Zdravé jídlo

4. Neustálé vzdělávání

5. Ranní budíček