...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

Future
of Money

Jak nejlépe investovat
tvrdě vydělané miliony


INVESTICE

Nechte svoje peníze dál vydělávat.
Jakou část majetku investovat
a do čeho? Kdy se vyplatí
riskovat a kdy byste měli radši
přibrzdit? Přečtěte si, jak se
stát chytrým investorem.

Rok 2019 byl veleúspěšný, konzervativním investorům přinesl zhodnocení přes 6 %, u dynamických investičních portfolií dokonce až 12 % a víc. V laufu byli investoři, poradci i bankéři. Pak přišla rána. Z euforie se kvůli dopadu koronaviru na světové trhy stala občas až panika. Podívejte se, jak i v nejisté době investovat svoje peníze, aby neztrácely hodnotu, ale naopak přinesly rozumný výnos.

Jaký máte apetit

Troufnete si riskovat a přežijete, když se vaše investice načas propadnou do minusu? Určitě? Tohle je zásadní otázka. Zatímco někdo nespí a bere prášky, když je jedno procento v minusu, trpěliví investoři dokážou mávnout rukou i nad dočasným patnáctiprocentním propadem, protože věří finálnímu zisku.

Váš investiční plán by se měl odvíjet od toho, jaký máte rizikový apetit. Jak velké riziko jste ochotni kvůli výdělku podstoupit, jaká je vaše tolerance krátkodobé ztráty a jakou máte představu o výnosu.

„Investiční portfolio vždy musí odpovídat rizikovému profilu investora a investičnímu horizontu - tedy době, na kterou je investice plánovaná,”

říká privátní bankéř Erste Private Banking Jan Daubner.

Pokud chcete, aby vám investice za tři roky vydělala na cestu kolem světa, budete investovat jinak, než když si budete chtít za patnáct let zajistit luxusní důchod.

Čím delší je investiční horizont, tím mohou být investice dynamičtější a rizikovější. Ale zvyšují se nároky na trpělivost – aby mohly peníze vydělávat, delší dobu si na ně nesáhnete.

Nepřeceňujte se! Představy o výnosu a doba, na kterou peníze investujete, musí odpovídat vaší povaze. Těžko vyděláte 10 % ročně, když jste konzervativní a nechcete ani trochu riskovat. V opačném případě, když chcete jít do rizika a investovat dynamicky, se nesmíte nechat rozhodit každým zakolísáním.

I ti nejzkušenější investoři se často drží při zemi a zůstávají konzervativní. Málo zkušení touží vydělat co nejvíc a přehánějí to s rizikem. Jak si sestavit investiční portfolio a na co vsadit?

Akcie

Akcie mají za sebou tučná léta. Jejich růst trval deset let, ačkoli skeptici každý rok předpovídali, že už to musí skončit. Neskončilo. Lidé, kteří se báli pádu a odmítali do akcií investovat, prohloupili, akciový trh mezitím vzrostl o desítky procent. Nic nenaznačovalo tomu, že by trh měl přijít o energii, a analytici čekali postupné zhodnocování zhruba o 6 % i v dalších letech.

Se začátkem roku 2020 a šířícím se koronavirem však přišel propad. Nejistota a strach z recese na evropských i světových trzích tak nabyly reálnějších obrysů. „Je to zatěžkávací zkouška. Tempo ekonomického růstu půjde dolů, lépe řečeno nás čeká recese. Může to být relativně krátkodobá epizoda, po které se vývoj vrátí k růstu. Pokud by se však jednalo o delší zastavení výroby, pohybu zboží a osob, cesta zpátky by se počítala spíš na roky než na kvartály,“ říká Martin Řezáč, ředitel společnosti Erste Asset Management a předseda Asociace pro kapitálový trh České republiky. Akcie pak mohou během roku 2020 klidně zaznamenat i dvacetiprocentní propad.

Horší období mají před sebou aerolinky, obecně turismus a kvůli tvrdým emisním limitům a přechodu k elektřině také automobilový průmysl. Rizikový je i energetický sektor, který může snadno ovlivnit politický vývoj na Blízkém východě. A mezi rizikovější obory patří rovněž technologie – dlouhodobě sice fungují, mají za sebou dlouhý růst, ale vývoj může negativně ovlivnit nová regulace či výrazná technologická změna, se kterou si nebudou některé společnosti umět rychle poradit.

„Snažím se kupovat akcie firem, které jsou tak skvělé, že je dokáže vést i idiot. Dříve či později se do jejich vedení stejně nějaký dostane”

Warren Buffett

Naopak zajímavé mohou být investice do „čisté energie“ či zdravotnictví. Obecně na tom v dalších měsících budou lépe spíš stabilnější defenzivnějí obory, které generují spolehlivé cash flow, jako je potravinový byznys či utility. Jistější jsou pořád americké akcie, které jsou sice dražší než ty evropské, ale tempo růstu i zisků amerických firem zaručuje výraznější zhodnocení. Navíc americké akcie i v dobách poklesu mají defenzivní charakter. Evropa může v nadcházejících letech doplatit na tvrdé normy a regulace v automobilovém průmyslu, na kterém stojí řada evropských ekonomik. V Evropě se může vyplatit spíš sázka na specifické trhy, jako je Estonsko, kde frčí digitalizace, nebo Norsko, které má obrovskou výhodu ekologického a surovinového mixu.

Dluhopisy

Dluhopisy mají zlaté časy za sebou, moc toho od nich nečekejte. U korunových dluhopisů zaručuje alespoň mírné pozitivní výnosy měnová politika ČNB, ale v nejbližších letech se dá čekat spíš stagnace nebo mírný pokles cen, ze kterých se počítá úrok.

Na druhou stranu, v případě delší stagnace či krize i státní dluhopisy fungují jako bezpečnostní polštář a podrží vás.

DLUHOPISY

Dluhopisy nebo také obligace či bondy jsou formou půjčky – pokud si koupíte cenný papír nějakého emitenta (dlužníka), kupujete si i slib, že vám bude vyplácen výnos a že dluhopis bude po určité době odkoupen za svou nominální hodnotu.

Dluhopisy se obecně považují za jistější formu investice. Státní dluhopisy mají nižší úrokový výnos (kupon), ale i nižší riziko (možný bankrot státu).

Korporátní (podnikové) dluhopisy mívají vyšší výnos, ale i vyšší míru rizika a je třeba počítat s tím, že jsou citlivější na výkyvy akciových trhů.

Podle délky splatnosti to mohou být: pokladniční poukázky (doba splatnosti méně než jeden rok), krátkodobé (doba splatnosti do 5 let), střednědobé (5–10 let) nebo dlouhodobé (doba splatnosti větší než 10 let) dluhopisy.

Kvalitní prověřené korporátní dluhopisy jsou poměrně drahé, takže investice se moc nevyplatí. Zajímavé mohou být selektivně vybrané dluhopisy rozvíjejících se zemí a případně mírně spekulativní podnikové dluhopisy, které zaručí rozumnou prémii za podstoupené riziko. Ale výběr takových cenných papírů už je vyšší investiční liga – reálně hrozí, že se firma, která dluhopis vydala, dostane do platební neschopnosti a z investice neuvidíte nic.

„Rozhodně nedoporučuji nakupovat pouze jeden konkrétní korporátní dluhopis. Vždy je lepší investovat prostřednictvím portfolia diverzifikovaného podílového fondu, kde může být průměrné zastoupení jedné firmy 2 - 3 %. Více ne, to už je zbytečné riziko,”

Varuje Martin Řezáč

Přesto jsou mnozí investoři ochotni podlehnout spekulacím. S oslabováním prověřených dluhopisů častěji naletí na nabídky podezřelých firem a investují do nich prostřednictvím dluhopisů obrovské částky. Za slíbený lákavý 8% výnos podstupují obrovské riziko a „dávají“ peníze firmám, o kterých předtím nikdy neslyšeli a neznají jejich byznysmodel. Taková „garážová firma“ může mít sexy myšlenku, ale když zkrachuje, majitel dluhopisu přichází nejen o úrok, ale o všechno.

I čeští milionáři se nechají nachytat a v podobných podezřelých firmách mají prostřednictvím dluhopisů miliardy korun. Část z nich nejspíš nikdy neuvidí. „Bohužel si musí nejprve nabít, aby pochopili, že svět investování je komplexnější. Nelze odtrhávat vidinu výnosu od rizika, které podstupujete,“ říká Martin Řezáč.

Takže pozor: korporátní korunový dluhopis slibující 7% výnos u firmy, kterou moc neznáte, je víc než podezřelý.

Nemovitosti

Většina nejbohatších Čechů nemovitosti vlastní a ukládá si do nich peníze. Budovy pořád fungují jako reálná jistina – majetek, na který si „můžete sáhnout“, kdykoli máte potřebu. Garantují výnos, který spolehlivě pokryje inflaci, takže mají ve správně rozloženém investičním portfoliu své pevné místo. Konzervativní investoři v nich mohou mít „uloženo“ 20 % svých peněz, ultrakonzervativní až třetinu.

Výraznější výnos ale od realit nečekejte – ceny jsou už tak vysoko, výnos se pohybuje kolem 3–4 % a o každou nemovitost (a její nájemníky) se musíte postarat. Navíc, ceny nemovitostí jsou na vysokých úrovních a podle odborníků by je neměla snížit ani současná krize. Vyčkávat na jejich pokles s vidinou následného zisku tak může být kontraproduktivní.

Nemovitosti do portfolia patří, ale není radno to přehánět. Pokud přijde problém, nemovitost musíte prodat, abyste měli k dispozici cash. To může trvat několik měsíců, nebo budete muset prodávat pod cenou.

Trendem jsou specializované fondy, trusty zaměřené na komerční nemovitosti, do kterých vždy vstupuje několik investorů. Ti pak nemovitost koupí a podílem si rozdělují výnos. Nemusí tak investovat stovky milionů ani si „špinit ruce“ správou nemovitosti. A když budou potřebovat prodat, peníze z realitního fondu mají za několik dní na účtě.

Ve Špindlu má nemovitost snad každý český dolarový milionář. Apartmány a hotely v Krkonoších jsou pořád in. V zahraničí mají bohatí Češi zájem o apartmány a hotely v Alpách, vlastní domky v Provence, na Mallorce i v Austrálii. V posledních letech byla poptávka po domech „u moře“, ve Španělsku i v Portugalsku, nyní je zájem spíše o Chorvatsko a Řecko.

Milionáři domy a apartmány využívají pro soukromé účely nebo je pronajímají. „Nákup nemovitostí v zahraničí klientům aktivně nedoporučuji. Nevnímám to totiž jako investici, ale spíš jako jejich splněné přání mít vlastní apartmán nebo dům někde u moře nebo na horách,“ dodává Michal Jetel, privátní bankéř Erste Private Banking.

Soukromí a luxus. Podívejte se, kde bydlí světoví miliardáři

Předchozí nemovitost

Následující nemovitost

Antalia

Majitel: Mukeš Ambani

Místo: Bombaj

Odhadovaná cena: > 1 mld. USD

Po dlouhá léta nejbohatší muž Indie s podniky v mnoha sektorech ekonomiky vlastní v indické metropoli soukromou rezidenci, která se honosí titulem nejdražšího soukromého domu světa s odhadovanou cenou přes miliardu dolarů. Jeho mrakodrap Antilia nazvaný podle mýtického ostrovu má 27 pater, 6 podzemních podlaží pro parkování, 4 heliporty a chod budovy se stará 600-členný personál.

Antalia

Villa Leopolda

Majitel: Lily SAfra

Místo: Villefranche-sur-Mer

Odhadovaná cena: 750 mil. USD

Brazilská filantropka Lilly Safra si pořídila rezidenci v levandulemi provoněné Provence přímo u moře podél Azurového pobřeží. V rozlehlém objektu na pozemku o velikosti 8 hektarů údajně kdysi údajně sídlily milenky krále Leopolda II. Dům s odhadovanou cenou tři čtvrtě miliardy dolarů je druhou nejdražší soukromou rezidencí na světě.

Villa Leopolda

Fair Field

Majitel: Ira Rennert

Odhadovaná cena: 248 mil. USD

Doslova palác amerického průmyslového magnáta Iraa Rennerta ve státě New York má hodnotu téměř čtvrt miliardy dolarů a je tak vůbec nejdražší soukromou nemovitostí ve Spojených státech Mimo jiné se sestává z 29 ložnic, 39 koupelen, třech bazénů a na rozlehlém pozemku naleznete i soukromou elektrárnu.

Fair Field

Kensigton Palace Garden

Majitel: Lakšmí Mittal

Místo: Londýn

Odhadovaná cena: 222 mil. USD

Indický miliardář a ocelárenský magnát Lakšmí Mittal, kterému patří i hutě v Česku Arcelor Mittal se usadil v londýnské miliardářské ulici. Vlastní tam celkem tři domy a cena této rezidence je odhadována na 222 milionu dolarů. Kensigton Palace Garden je jedna z nejstřeženějších rezidencí ve Velké Británii. Lakšmí Mittal se v miliardářské ulici potkává například s ruským miliardářem a mimo jiné vlastníkem fotbalového klubu Chelsea Romanem Abramovičem.

Kensington Palace Garden

One Hyde Park

Majitel: Rinat Achmetov

Místo: Londýn

Odhadovaná cena: 167 mil. USD

Nejbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov také investoval do nemovitostí v Londýně. Ve čtvrti Knightsbridge v budově One Hyde Park koupil vůbec nejdražší apartmány na světě. Prosklené apartmány sice nevypadají, ale jsou takovou malou pevností. Například mají po celém svém obvodu neprůstřelná okna. Apartmány se mimo jiné pyšní promyšleným systémem světel od amerického umělce Jamese Turrella.

One Hyde Park

Eliston Estate

Vlastní: Larry Ellison

Místo: Kalifornie

Odhadovaná cena: 200 mil. USD

Miliardář, zakladatel technologické firmy Oracle a vášnivý sběratel Larry Ellison si vystavil sídlo v japonském stylu za 200 milionů dolarů. Je klenotem mezi všemi jeho rezidencemi, které vlastní. Sídlo se skláfá z 10 budov, čajového domu, umělého jezírka a japonské zahrady Koi pond.

Eliston Estate

Xanadu 2.0

Vlastník: Bill Gates

Místo: Washington

Odhadovaná cena: 150 mil. USD

Zakladatel Microsoftu Bill Gates si vybudoval sídlo v lesích kolem amerického městečka Medína. Nenápadná chata je prošpikovaná nejmodernějšími technologiemi a i díky nim se současná cena pohybuje kolem 150 milionů dolarů. Rezidence druhého nejbohatšího muže planet s jměním kolem 100 miliard dolarů má kromě šesti kuchyní a bazénu i vlastní Art Deco divadlo pro až 200 lidí.

Xanadu 2.0

Art Deco Century Tower

Majitel: Jeff Bezos

Místo: New York

Odhadovaná cena: 24 mil. USD

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos má své sídlo v americké Kalifornii, jehož cena se odhaduje na 24 milionů dolarů. Často se ale zdržuje v i New Yorku, kde skoupil hned několik apartmánů. Oblíbil si budovu v Art Deco Tower, kde nejdříve koupil apartmán se sedmi ložnicem a sedmi kuchyněmi. K němu ještě přidal ještě jeden menší dům v těsné blízkosti se čtyřmi ložnicemi a další tři apartmány. Jeden například od bývalého šéfa Sonny a bývalého partnera zpěvačky Mariah Carey Tommyho Mottola.

Art Deco Century Tower

Blossom Estate

Majitel: Kenneth Griffin

Místo: Florida

Odhadovaná cena: 130 mil. USD

Americký hedge fund manažer a vlastník investiční firmy Citadel investoval do rezidence v americkém Palm Beach, která má dnes odhadovanou cenu 130 milionů dolarů. Má šest kuchyní, dům pro hosty a obrovskou knihovnu.

Blossom Estate

Vila v Palto

Majitel: Mark Zuckerberg

Místo: Kalifornie

Odhadovaná cena: > 30 mil. USD

Zuckerberg investoval už před deseti lety do menší vily v kalifornském Palo Alto, která má pět ložnic a bazén s mořskou vodou. Časem se ovšem začal obávat o své soukromí a začal skupovat nemovitosti v těsném sousedství. Koupil 4 domy za více než 30 milionů dolarů. Ty chtěl zbourat a postavit na něm menší bungalovy, úřady mu ale jeho plánu dodnes nedaly zelenou.

Vila v Palto

Předchozí nemovitost

Následující nemovitost

Komodity

Několik let v řadě roste cena palladia, díky automobilkám, které ho využívají při výrobě katalyzátorů do benzinových vozů. Zajímavý výnos zaručují díky nárokům na snižování emisí i emisní povolenky obchodované na energetických burzách. Strašák ekonomické recese a klesající výnosy dluhopisů zvyšují poptávku, a tím i cenu zlata.

Komodity ale v sobě vždycky ponesou výrazný spekulativní prvek. Odborníci tak radí být raději obezřetný.

„Komodity se velmi těžko oceňují. Zatímco u akcií máte dividendu, u dluhopisů kupón, z nemovitostí plyne nájem, u komodit nic takového neexistuje, cena je vždy jen odrazem momentální poptávky a nabídky a vždycky v sobě má spekulativní prvek. Komodita může přinést zhodnocení 20 %, ale další rok zaznamenat 15% propad,”

upozorňuje Martin Řezáč

Zlato je defenzivní titul, který má smysl jako konzervativní investice a dlouhodobá ochrana části majetku před výkyvy na trhu. V portfoliu má opodstatnění, pokud si myslíte, že přijde krize nebo politický problém vedoucí k masivní inflaci. I proto v poslední době zájem o zlato rostl a hnal cenu nahoru. Pokud jste konzervativní, může zlato tvořit i 20 % portfolia, ale zbohatnout se na něm nedá.

Ropa s určitým zpožděním vždy reaguje na míru poptávky, tedy na tempo růstu ekonomiky. Podobně jako zlato má v sobě spekulativní prvek, cenu ovlivňují spíš politické a produkční faktory, které se těžko předem odhadují.

O komoditách se dobře mluví u baru, vývoj cen se dá sledovat na online grafech v různých aplikacích. Pustit se do skutečného obchodování ale není levná ani snadná záležitost, nakupují se prostřednictvím fondů na burzách. A vyžaduje to odborné znalosti. I proto jsou v Česku spíš okrajovou záležitostí.

Alkohol, počasí i krávy aneb 10 alternativních investic pro znuděného milionáře

Předchozí investice

Následující investice

Veteráni

Vůz je odjakživa nástrojem odrážející společenské postavení. Nejbohatší lidé jich vlastní hned několik a většinou jde o nejmodernější luxusní vozy, které na silnicích vynikají nejen svým tvarem, ale i výkonem. Jak se ale říká, koupě nového vozu je tou nejhorší investicí. To ale neplatí v případě veteránů, jejichž hodnota při adekvátní péči v čase roste v průměru o desítky procent ročně. A nakonec mohou slušně vydělat. Jako třeba tento závodní speciál seriálu Grand Prix Mercedes Benz W196, za který soukromý kupec zaplatil v britské dražbě rekordních 29,5 milionu dolarů.

Umění

Dalšími oblíbenými artefakty, do kterých bohatí ukládají své peníze, jsou umělecká díla. Jsou nejen vhodným nástrojem pro uchování hodnoty majetku, přináší i osobní užitek a opět dávají najevo status svého majitele. A nemusí jít zrovna o díla světoznámých umělců jako jsou například malíři Pablo Picasso nebo Vincent Van Gogh.

Při pečlivém sledování trendů a charakteristik dnešních děl může být zajímavou investiční příležitostí i současné umění. A také pojistkou vysokého výnosu i v době, kdy se ekonomice příliš nedaří. Jako tomu bylo v případě britského umělce Damiena Hirsta, který prodal během finanční krize svou kolekci uměleckých děl obsahující malby, skulptury i plastiky dohromady za 198 milionů dolarů.

Hudební práva

Nejen sochy a malby, i hudební produkce může být zajímavou investiční příležitostí. Vždyť třeba takový song Merry XMass Everybody od rockových Slade vydělává majitelům práv až 30 milionů korun ročně, i po půl století od vydání. Dnes se přitom dají plné či částečné licence k písním koupit na mnoha veřejných aukcích. Výhodou je, že vám příjmy chodí v pravidelné gáži.

To si uvědomil například manažer penzijního fondu Roald Wuijster, který začal investovat právě do songů například od Justina Timberlakea nebo Madonny. Dnes je jeho penzijní fond APG největším nezávislým soukromým vlastníkem hudebních práv na světě, sdružuje jich až 250 tisíc.

Kytary

Nemusíte být Jimi Hendrix nebo Carlos Santana, abyste ocenili hodnotu vzácných kytar. Nejen práva, ale i samotné hudební nástroje světových hvězd se totiž začínají dostávat o hledáčku investorů. Zatím jde o opravdovou investorskou niku, ale třeba ve Spojených státech už existují organizace, které se na podobné raritní kousky orientují a nabízí k prodeji.

Podle expertů je v současnosti nejžádanější kytarou Gibson Les Paul Standard z let 1958 - 1960, na kterou hráli hvězdy jako Eric Clapton nebo Paul McCartney a které v zahraničí nikdo neřekne jinak než “burst”.

Krávy

Věděli jste, že i když nejste farmář, tak můžete investovat do skotu? Tato forma investování získává v posledních letech na oblibě a do jednotlivých kusů skotu nebo celých stád můžete investovat skrz agrární burzy v průběhu celého roku. V Česku například prostřednictvím Komoditní burzy v Praze, světový význam má pak burza Chicago Mercantile Exchange.

V nabídce jsou i jiná zvířata - například prasata. Je ale důležité mít na paměti, že tento typ investice je citlivý na sezónní výkyvy a zisky mohou omezit také nenadálé lokální přírodní katastrofy.

Počasí

Obchodování s počasím je poměrně nový koncept. Do mainstreamu poprvé přišlo na konci devadesátých let, pár let poté jej oficiálně zavedla i americká burza CME. Investoři sázejí na budoucí vývoj počasí a mnohé firmy podnikající v zemědělství nebo cestovním ruchu jej využívají jako jakousi formu zajištění proti nepřízni počasí. Dnes už tak jde o mnohamiliardový byznys.

Alkohol

Alkohol v rozumné míře nejenže přináší příjemné opojení, může být cestou k tomu jak nejen uchovat hodnotu, ale zároveň ji zmnohonásobit. Pro konkrétní příklad nemusíme chodit ani daleko. Několikrát už to dokázal český lihovarník Martin Žufánek. Tomu se například v roce 2019 podařilo vydražit za jeden večer 10 lahví unikátního absintu Dubied za dohromady 690 tisíc korun. Výtěžek z dražby byl věnován Národní galerii. I tak ale Martin Žufánek ukázal, že i český alkohol může přinést zajímavé zhodnocení.

Hodinky, kabelky, tenisky

Tenisky Nike Air Max 1 AMS Parra Amsterdam byly uvedeny na trh v roce 2005 za cenu kolem 150 dolarů. Dnes se boty, které navrhl nizozemský výtvarník Parra na sekundárním trhu prodávají za 5,5 tisíce dolarů. Existuje nejspíš jen 200 - 300 párů a těch nenošených je minimum. Slušně vydělat se dá i na kabelkách, pokud tedy investujete do té správné - v roce 2019 se v aukci prodala ikonická Birkin 35 Himalaya od Hermésu z krokodýlí kůže za 162 500 liber (4,6 milionu korun), dva roky před tím byla cena stejného modelu o téměř 45 000 liber nižší. Výrazné zhodnocení mohu přinést i některé modely luxusních hodinek.

Koně

Obliba koní, závodů a dostihů u nás v posledních letech stoupá. A to i pro investory. Dostihový sport je ale spíš společenskou záležitostí spojující eleganci a prestiž - vyvedete do partnerku v róbě a klobouku a setkáte se s podobně smýšlejícími lidmi. Samozřejmě může jít i o investici, která slušně vydělá, zároveň je s ní ale spojena vysoká míra rizika. Pokud se závodní kůň zraní, cena jde během jediného okamžiku dolu o desítky procent.

Mince

Cena zlata láme rekordy a velké oblibě se těší i investiční mince (samozřejmě hlavně zlaté, ale i stříbrné)). Není to jen koníček, ale zhodnocení může být extrémní. Mezi nejznámější investiční mince patří třeba jihoafrický Krugerrand, australský Nugget, čínská Panda, americké mince Eagle a American Buffalo. V Evropě se razí například Britannia a rakouský Wiener Philharmoniker, jehož čtvrtuncové investiční mince lze získat za zhruba 9 tisíc korun. Slušné zhodnocení mohou nabídnout i moderní české pamětní mince. Například v roce 2011 emitovala ČNB první pamětní minci ze série Mosty: gotický most v Písku. Prodejní cena činila 15 650 korun, v lednu roku 2012 se cena mince na jednom českém aukčním portálu vyšplhala až do výše 56 900 korun. Na snímku mince s motivem hradu Pernštejn ze série Hrady.

Předchozí investice

Následující investice