...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

Jak si užít
vydělané
miliony

Nebojte se utrácet
a udělejte si radost.


WELL-BEING

Už nepotřebujete dřít, máte přece
vyděláno. Nechte své peníze,
aby vydělávaly samy, a začněte
se rozmazlovat. Umíte si vůbec
užívat jako skutečný milionář?
Nechte se inspirovat.

Privátní bankéři občas musí svoje klienty přemlouvat, aby si trochu užili. Většina českých milionářů totiž hlavně chce, aby jejich peníze neztrácely hodnotu. Ukládají je pro budoucí generace. Odmítají spekulovat a rozhodně nechtějí moc riskovat. A i když jim dobře investované miliony slušně vydělávají, váhají je utrácet.

Umějí si milionáři v Česku vůbec užívat? Často jde o podnikatele, kteří založili své firmy v 90. letech, přes 15 let dřeli a teď společnosti prodali. Ale každodenní dřina a adrenalin jim chybí. Doma nevydrží, třikrát za zimu jedou do Špindlu a pak se nudí. Mnozí dokonce uvažují o tom, že by zase nějakou menší firmu koupili, aby se zabavili. Chyba.

Jak spravovat majetek, aby neztrácel hodnotu? Podívejte se v kapitole Never lose money - ZDE.

Rada zní: Rozložte svoje peníze tak, aby vám vydělaly 100 nebo 200 tisíc měsíčně. Tím neklesne váš životní standard a hlavní část majetku zůstane bezpečně uložena. Víc vydělávat nepotřebujete, máte vyděláno.

Jak správně investovat, abyste nechali svoje peníze vydělávat? Podívejte se na Future of money - ZDE.

Hlavně si nezapomeňte udělat radost. Chcete si koupit nové auto? Loď? Vzít manželku na cestu kolem světa? Peníze přece nejsou jen virtuální čísla na papíře! Vyplaťte si část výnosů a užijte si kvalitní život.

Tady je pár tipů:

Trocha přepychu ještě nikoho nezabila

Nechte si ušít opravdu luxusní boty na míru. Třeba v Praze u Erika Martina Lawarta, který zde šije už více než 20 let, nebo u Michala Pavlase, jenž se ze sklepní dílny vypracoval na uznávaného zakázkového ševce, jehož boty pyšně nosí nejbohatší a nejúspěšnější Češi. Za pár polobotek zaplatíte třeba i 60 000 korun, ale proč si nedopřát nejvyšší servis a kvalitu.

Erik Martin Lawart
a Michal Pavlas

V takových polobotkách jen tak někoho nepotkáte.

Ruská firma Caviar je známá svými limitkami smartphonů. Chcete zlatý či titanový iPhone 11 Pro se skutečným mechanickým hodinovým strojkem na zadní straně, s diamanty, s měsíčním kamenem nebo třeba v designu připomínajícím Cybertruck Elona Muska? Proč ne, za ty nejdražší dáte skoro 300 000 korun, ale podobný telefon hned tak někdo mít nebude.

Caviar

Luxusní smartphone se skutečným hodinovým strojkem.

Výrobu obleků typickým stylem bespoke tailoring vymysleli krejčí z londýnské Savile Row. Proč si pro nový oblek nezajet přímo tam? V krejčovských salonech vás čeká naprosto individuální péče, vrchol zakázkového šití a nejvyšší třída luxusu i stylu. Třeba u takového Richarda Andersona si nechává šít saka i slavný americký módní návrhář André Leon Talley. Ceny se pohybují kolem 4000 liber (zhruba 120 000 korun).

Richard Anderson

Nejvyšší třída stylu od krejčích z londýnské Savile Row

Roger W. Smith

Hodinky s nejvyšší sběratelskou hodnotou

Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet? Nejluxusnější hodinky s nejvyšší sběratelskou hodnotou údajně vyrábí Roger Smith na ostrově Man. Vyrábí je ručně a sám, takže ročně zvládne jen asi 10 kousků. Na ten svůj si tak počkáte asi 3 až 3,5 roku. Ceny začínají nad 100 000 dolarů (2,4 milionu korun).

Cestování

Čeští milionáři jsou často na cestách. V zimě lyžují v Alpách, v létě jezdí za teplem třeba na Zanzibar nebo Svatý Martin. Oblíbené jsou výpravy kolem světa a za netradičními zážitky, například tour po michelinských restauracích nebo výjezdy na místa, kam vás běžné aerolinky nedovezou. Chcete-li inspiraci, podívejte se, kam cestují a kde se nechávají hýčkat světoví suberboháči:

Investujte do koníčků

Petr Kellner pořídil pro svou dceru Annu klisnu za čtvrt miliardy, když přeplatil i nabídku Billa Gatese. Nemusíte ale zrovna jezdit závodně parkur ani mít volných 250 milionů. Pokud máte rádi sport, co třeba nejlepší místa na Wimbledon? Pořádající All England Club je prodává formou dluhopisů a obchoduje se s nimi i na sekundárním trhu. Dvě místa na centrkurtu na ročníky 2021 až 2025 vyjdou na 80 000 liber (2,4 milionu korun). Peníze jsou určené na obnovu dvorců. „Nemyslíme si, že je mnoho majitelů dluhopisů, kteří prodají své vstupenky nebo s nimi zacházejí jako s finančním nástrojem,“ uvedl předseda All England Clubu Philip Brook. „V tom to není. Dluhopis zaručuje místo v hledišti těm, kdo tenis milují a investici si mohou dovolit,“ dodal.

Podívejte se na 10 koníčků, které si mohou dovolit jen boháči:

Yachting

Nemusíte se nutně umět plavit, jachty se dají pořídit i s kapitánem a posádkou. Ale musíte mít tučné konto. Pronájem luxusní jachty může stát od stovek až po 5 000 dolarů denně, na pořízení pětadvacetimetrové superjachty si připravte miliony v dolarech. Záleží samozřejmě na velikosti, výbavě i stáří lodě. V září 2019 si v Monaku odbyla výstavní premiéru Futuristická, 80 metrů dlouhá jachta Excellence. Její cena se odhaduje na 120 milionů dolarů, tedy téměř 2,8 miliardy korun, vejde se na ni 14 pasažérů a 24 členů posádky. Dobrá zpráva: Její majitel, osmasedmdesátiletý americký miliardář Herb Chambers ji hodlá pronajímat. Ta špatná: Očekává se, že Excellence půjde na charterový trh za částku kolem jednoho milionu dolarů na týden. Tedy zhruba 23 milionů korun.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=5tgd4qCFJe0&feature=emb_logo

Pólo

Koňské pólo je drsný sport pro gentlemany. Královský sport. A také drahé hobby. I v Česku funguje několik klubů, které nabízejí kromě členství i lekce pro začátečníky a pólo akademie, zprostředkují i výuku ve Velké Británii neb Argentině. „Pokud jste úspěšní, máte rádi sport a adrenalin, tak to zřejmě chcete ukázat i ostatním. Jasně, můžete si jít zahrát třeba golf, ale ten je pro masy, a navíc není tak akční. O něco zajímavější je jachting nebo formule 1, ale tam si nejspíš nezajezdíte. Proto jediným adrenalinovým sportem, kde můžete ukázat svůj talent a bohatství, je pólo,“ řekla Forbesu náruživá hráčka koňského póla, PR manažerka značky Louis Vuitton a členka prestižního Guards Polo Club Martina Lowe. „Jedná o nejdražší sport na světě, protože finance, které do něj investujete, se vám nikdy nevrátí. Třeba dobrý kůň pro amatéra stojí kolem 300 tisíc až půl milionu korun a ten skvělý od dvou milionů výš,” dodala nejlepší česká hráčka, která už několik let žije v Londýně se svým manželem, sirem Frankem Lowem.

Starožitnosti a obrazy

Nemusíte být bohatí, abyste mohli sbírat starožitnosti, vzácné kousky se dají najít i u babičky na půdě. Ale starožitnosti mohou být také velice nákladným koníčkem. Za ručně vyráběný 150 let starý hedvábný peršan můžete zaplatit v přepočtu i šest milionů korun. Sbírání umění samozřejmě patří mezi oblíbené hobby milionářů, které jim přináší i zajímavé zhodnocení investic. Obrazy moderních českých malířů sbírá Pavel Tykač, desetinu svých peněz investoval do obrazů Michal Horáček, vyhlášeným milovníkem umění je i Vladimír Železný.

TIP:

Pokud máte problém s místem nebo se nechcete koukat pořád na ten samý obraz, zkuste Artotéku při Moravské galerii v Brně. Ta postupně vytváří velmi zajímavou sbírku děl od současných talentovaných výtvarníků, která si mohou na omezenou dobu zapůjčit soukromé i právnické osoby. Při zapůjčení rozměrnějšího díla zajistí galerie i jeho transport a instalaci. Projekt neziskové veřejné půjčovny umění, jehož partnerem je Erste Private Banking České Spořitelny, vznikl v roce 2017 a od té doby se sbírka neustále rozrůstá.

Horolezectví

Vyšplhat si nějaký ten kopec může kdokoliv, ale pokud se chcete dostat na nejvyšší vrcholy světa, připravte si peněženku. Za povolení k výstupu na Mount Everest zaplatí jednotlivec 11 000 dolarů (čtvrt milionu korun), náklady na nízkonákladovou expedici jsou minimálně dvojnásobné, u komerčních expedic až šestinásobné.

Vinařství

Zakladatel společnosti Alibaba a druhý nejbohatší Číňan Jack Ma si před lety pořídil francouzské vinařství s panstvím Château de Sours z roku 1792, které vyváží své Bordeaux do celého světa. Vinařství ale “na stará kolena” propadla řada o něco skromnějších milionářů a rentiérů. Pokud byste náhodou přemýšleli o pořízení vinice, ve Francii stojí hektar v kategorii AOP (Appellation d’Origine Protégée) v průměru 3,7 milionu korun. Úplně nejdražším francouzským vinařským regionem je oblast Champagne, kde stojí hektar vinařské půdy přes 25 milionů korun. Na Moravě jsou ceny o dost nižší, hektar vinohradu může stát lehce nad půl milionu. Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech - poloze, věhlasu lokality, historii i technickém zázemí vinice.

Sbírka veteránů

Americký moderátor a komik Jay Leno, muzikanti Wyclef Jean, Nick Mason či Jay Kay, nejbohatší módní návrhář Ralph Lauren, ruský byznysmen Dmitry Lomakov, indický ropný magnát Mukeš Ambani, člen královské rodiny z Abu Dhabí “duhový šejk” Hamad bin Hamdan Al Nahyan či brunejský sultán Hassanal Bolkiah. Ti všichni patří k největším sběratelům aut na světě. Automobilové veterány si ale získaly oblibu i některých českých milionářů. U tohoto koníčku si ale dobře promyslete, kam budete své sběratelské úlovky dávat.

Létání

“Řidičák” pro amatéry na ultralightech stojí kolem 60 tisíc, za letecký výcvik na letadlech Cessna 150/152 a průkaz soukromého pilota už dáte 200 tisíc. A na pořádné létání to pak bude chtít i pořádné letadlo… Čtyřmístná Cessna 172 Skyhawk stojí přes 7 milionů, sedmimístný Diamond DA62 už skoro 30 milionů. Na a pak jsou tu soukromé tryskáče…Jen tak pro inspiraci: Nejbohatší muž světa Jeff Bezos vlastní soukromý letoun Gulfstream G650 ER za 1,5 miliardy.

Předchozí

Další

Užijte si tím, že dáváte

Šéf Amazonu Jeff Bezos se vzdal skoro osmi procent svého obrovského jmění ve prospěch boje s globálním oteplováním. Jeho majetek se odhaduje na 113 miliard dolarů, do boje se změnami klimatu posílá 10 miliard. O peníze můžou prostřednictvím Bezos Earth Fundu žádat vědci, aktivisté a nevládní organizace snažící se o ochranu přírody.

„Chci spolu s ostatními pracovat na rozšiřování známých způsobů a objevování nových způsobů boje proti ničivému dopadu změn klimatu,“

vzkázal Bezos přes Instagram.

Bezos se tak postavil do čela miliardářů filantropů, překonal i dosud nejštědřejšího Billa Gatese.

Zároveň si za to ale vyslechl ostrou kritiku. Zrovna Amazon totiž nepatří k „zeleným“ společnostem, kritici mu vyčítají podporu nadměrné konzumní spotřeby, hlubokou uhlíkovou stopu, kterou za sebou nechává, i produkci ohromného množství odpadů.

Kritiku sklízejí i Warren Buffett, který se zavázal rozdat většinu svého jmění a před lety začal obvolávat další americké miliardáře s žádostí, aby věnovali alespoň polovinu majetku na charitu, či Bill a Melinda Gatesovi, jejichž nadace podporou boje proti infekčním nemocem zachránila miliony lidských životů.

Miliardáři si podle kritiků dary jen kupují moc a vliv i odpustky a vytvářejí svému byznysu falešnou masku udržitelnosti. Je prý také nedemokratické, že o rozdělování peněz rozhodují sami boháči. Mnohem „spravedlivější“ by údajně bylo tvrdší zdanění miliardářů a následné přerozdělování vybraných miliard.

Gates se jako jeden z mála většímu zdanění úplně nebrání, zároveň ale vzkazuje:

„Filantropie je dnes nezbytná, protože vlády nejsou příliš inovativní a pružné, protože se vyhýbají riskantnějším věcem a protože pro ně bohužel nedělají lidé, kteří jsou díky svým bohatým podnikatelským zkušenostem schopni dát dohromady skvěle fungující tým. To všechno zastává právě filantropie.“

Podle průzkumů společnosti Wealth-X, které jsou zaměřeny na jednotlivce s velmi vysokým čistým jměním, patří filantropie mezi největší zájmy nejbohatších a nejúspěšnějších lidí světa. Dokonce je dobročinnost zajímá nejvíc, pochopitelně hned po byznysu.

Nejčastější zájmy miliardářů:

Filantropie

Podle údajů Wealth-X 52 % světových miliardářů přispělo v roce 2018 na dobročinnost. Nejčastěji podporují vzdělávání, následují sociální služby a umění, kultura a zdraví.

Sport

Golf je nejoblíbenějším sportem miliardářů. Holduje mu 28,2 % lidí s majetkem nad 5 miliard dolarů a 26,9 % boháčů, kteří mají méně než 5 miliard dolarů. Oblíbené jsou i tenis, fotbal či lyžování (ať už je miliardáři jen sledují, investují do nich, nebo je aktivně provozují).

Létání

O letectví se prý zajímá 26,4 % miliardářů po celém světě. Letadla jsou nejoblíbenější mezi americkými miliardáři, naopak například u čínských a německých miliardářů nepatří mezi pět nejčastějších koníčků.

Ostatní

Politika

Nemovitosti

Vzdělávání

Umění

Outdoorové aktivity

Cestování

Lodě a jachting

Filantropie po česku

I Češi pomáhají rok od roku víc. Podle dostupných statistik se u nás v posledních letech daruje 8,5 miliardy korun ročně, z toho lehce přes půl miliardy ve veřejných sbírkách. Nejštědřejším regionem je Praha, za ní následují střední Čechy a jižní Morava.

Většina nejbohatších Čechů rozdává peníze doma. Mezi nejštědřejší dárce patří Petr Kellner, Karel Komárek, Václav Dejčmar, Igor Fait, Martin Hausenblas, Dalibor Dědek, Zbyněk Frolík, Petr Sýkora, Martin Roman či Karel Janeček.

Výstřední miliardář Janeček se svými kolegy nedávno spustil novou crowdfundingovou platformu Znesnáze21, která má dárcovství v Česku změnit a usnadnit.

„Hodně lidí chce pomáhat, ale administrativní i jiné překážky je často odradí,“

říká Janeček

Podle jeho slov lidé díky Znesnáze21 získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty.

Inovativní platforma je reakcí na trošku divoké a nepřehledné prostředí, v němž se v Česku sbírky zakládají a probíhají – často spontánně na Facebooku s podezřelými beneficienty. „Přinášíme možnost snadno založit bezpečnou a ověřenou sbírku podle zákonných parametrů v řádu desítek minut v jednoduchém a přehledném uživatelském prostředí,“ podotýká Čestmír Horký, který platformu Znesnáze21 řídí.

Janeček už od roku 2012 provozuje Nadační fond pomoci, který pomáhá obětem agrese, podvodu a nelogické byrokracie. Podle svých slov přispěl za tu dobu na jednotlivé sbírky „vyšší desítky milionů korun“.

Jak se stát filantropem?

Tady je několik tipů Nadace Via, která se filantropickou osvětou zabývá už dvacet let:

Krok první: Začněte ve svém okolí

Působí v místě vašeho bydliště spolek, jehož členy znáte? Potřebuje místní hospic novou střechu? Obecná rada, jak začít darovat, zní: Rozhlédni se tam, kde to dobře znáš. V místě, kde ses narodil, kde žiješ. Právě ve svém okolí totiž začínající filantrop může nejlépe sledovat, co se s jeho pomocí děje a jaká úskalí může darování přinést.

Krok druhý: Zjistěte, na co darovat

Koncerty, pomoc handicapovaným, opuštěným zvířatům nebo podpora v chudých zemích. Oblastí, kde je pomoc potřeba, jsou desítky. Jak si vybrat své téma? „Lze začít od úvah, jaké téma vás baví, dojímá, jaká jsou témata z vašeho dětství či rodiny. A je dobré se sám sebe zeptat, k jaké změně ve společnosti nebo v místě, kde žijete, chcete přispět,“ shrnuje Dagmar Goldmannová z nadačního fondu Via Clarita. Pak už se stačí poohlédnout, které organizace v tématu působí. A třeba zajít na akci, již organizace pořádá, a seznámit se s lidmi, kteří v ní působí. Nebo si pročíst výroční zprávu, která odhaluje její hospodaření.

Krok třetí: Nedarujte jen peníze

Filantrop nemusí mít miliony, aby mohl darovat. Darovat lze cokoli – expertizu, svou energii nebo čas. Řada spolků či neziskovek uvítá odborné znalosti, které můžete zdarma poskytnout, od leadershipu po IT. Svou expertizu z byznysu lze neziskovkám nabídnout třeba prostřednictvím stránek Um sem um tam či Hero Clan.

Tip na závěr: Vyhněte se jednorázovým emocím, darujte pravidelně.

Pravidelné, mnohaleté dárcovství na jeden dobročinný projekt je prospěšné pro dárce, který může dlouhodobě sledovat dopad. Ale zásadní je i pro onu organizaci, která může projekty plánovat v dlouhodobějším výhledu. Zkrátka: malá částka, již darujete pravidelně, může být pro dobročinný projekt přínosnější než větší jednorázový dar.

Daňové výhody

Vedle hřejivého pocitu vám filantropie může přinést i daňové výhody. Jednoduše spočítat, kolik můžete ročně věnovat na dobročinné účely, abyste jako jednotlivec či firma získali maximální daňovou úlevu, vám pomůže kalkulačka pro filantropy.

„Právní předpisy v oblasti filantropie jsou poměrně složité, proto jsme se rozhodli vytvořit bezplatný, praktický nástroj, který mohou používat jednotlivci, podniky, nebo dokonce daňoví poradci,“

říká Anna Korzeniewska z mezinárodního think-tanku Social Impact
Alliance, který kalkulačku vytvořil jako první podobný
nástroj v našem regionu.

Jednoduchou službu na pár kliků ocení zejména subjekty působící ve více zemích Visegrádské skupiny, kde se daňové preference liší. „V České republice si může fyzická osoba dar odečíst až do výše 15 procent ze svého daňového základu, pokud je hodnota daru vyšší než dvě procenta daňového základu nebo pokud činí nejméně tisíc korun. U právnické osoby je odpočet 10 procent, přičemž dar musí mít hodnotu alespoň dva tisíce korun,“ upřesňuje daňová poradkyně Darina Dolanská z V4Group. Uplatnit lze výhradně dary osobám nebo organizacím uvedeným v zákoně o dani z příjmu a pro přesně stanovený účel.

Kalkulačku můžete vyzkoušet zde. Stačí zadat odhadovaný roční příjem, danou zemi z V4 a to, zda jde o daň z příjmu fyzických, nebo právnických osob. Kalkulačka vypočítá maximální částku, kterou lze odečíst v daňovém přiznání.