...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

Never
lose
money

Jak spravovat majetek,
aby neztrácel hodnotu


WEALTH MANAGEMENT

Roky jste budovali úspěšný
byznys a teď si chcete
tvrdě vydělané miliony
konečně užít? Nejdřív se musíte
o svůj majetek správně postarat,
aby nezačal ztrácet hodnotu
a vám zbytečně neklesla
životní úroveň.
Podívejte se, jak na to.

Dvě zásadní pravidla jednoho z nejúspěšnějších investorů současnosti Warrena Buffetta zní:

Pravidlo číslo 1:
Nikdy neztrácejte peníze.

Pravidlo číslo 2:
Vždy pamatujte na pravidlo číslo 1.

Třetí muž světa taky říká, že cash je nejhorší investice na světě. Jak se tedy postarat o svoje peníze, aby neztrácely hodnotu a přinášely větší výnos než pouhým povalováním na běžném účtu či termínovaných vkladech? Je lepší nakoupit domy, nebo zlaté slitky? Podívejte se, jak spravují svůj majetek nejbohatší lidé v Česku.

Čas jsou peníze, říká se, a i v tomto případě to platí beze zbytku. Běžné účty a termínované vklady jsou sice synonymem bezrizikového nástroje a stabilního výnosu, ten ovšem z velké části pohltí samotná inflace. Pokud už kdokoliv disponuje větším množstvím peněz přesahující rámec jeho výdajů, je dobré se poohlédnout i po dalších nástrojích, přinášející vyšší výnos. Nabídka je široká a dnes si tak vybere jak konzervativně smýšlející člověk, tak i hráč milující riziko.

„I při velmi konzervativním přístupu vydělají 2 % ročně. Z 20 milionů to jsou 2 miliony za pět let. Při trochu odvážnějším přístupu se dá za 12 let těch 20 milionů i zdvojnásobit,”

říká Jan Daubner, privátní bankéř Erste Private Banking.

Vždycky mějte rezervu V ideálním případě by měla být finanční rezerva ve výši zhruba šesti měsíčních příjmů, na které jste dlouhodobě zvyklí. Uložená na spořicím účtu s rozumným výnosem, který sice sotva pokryje roční inflaci, ale peníze alespoň neztrácejí hodnotu tak rychle a jsou pohotově k dispozici. Tyto peníze znamenají likvidní jistotu, tedy cash, která se dá poměrně snadno a rychle využít, když se rozbije luxusní auto nebo když chce manželka vyrazit na mimořádné nákupy do Londýna.

Neztrácejte životní úroveň Další volný cash se už tak při zemi držet nemusí.Existuje mnoho způsobů, jak peníze zhodnocovat. Jak? V první řadě využít veškerou státní podporu, kde to má smysl a kde se dá ušetřit na daních – základem je stavební spoření pro celou rodinu a penzijní připojištění.

Zbývající část majetku by měla být rozložená v investicích, ať už v řízených podílových fondech, nebo v dobře rozloženém portfoliu, pokud chcete investovat podle vlastního plánu. Středně- a dlouhodobé investice mohou vydělat na nový dům, cestu kolem světa, a hlavně zajistí komfortní důchod a ochrání peníze pro děti i vnoučata.

Jak dobře investovat svoje peníze? Přečtěte si kapitolu Future of money - ZDE

Univerzální recept na správný poměr, kolik peněz si nechat v záloze, kolik vložit například do realit a kolik investovat do akcií či dluhopisů, neexistuje. Vždy záleží na tom, jak moc chcete riskovat a na jak dlouho udržíte nervy na uzdě, abyste peníze nechali skutečně vydělat.

Jak milionáří spravují svoje peníze

Mnozí majitelé či zakladatelé úspěšných firem si vystačí s tím, že jejich peníze neprodělají. Spokojení jsou s výnosem 2–3 %, který pokryje inflaci. Opačný extrém jsou dravci, kteří mají dost nereálná očekávání, že jim uložené peníze a investice s minimálním rizikem zajistí výdělek 10–20 % ročně.

Mezi českými milionáři je víc těch konzervativních. Nejčastěji chtějí hlavně uchovat hodnotu svého majetku. Už nemají potřebu honit se za výnosy. Vybudovali úspěšný byznys, dlouhodobě se jim dařilo vydělávat a teď firmu předali nástupcům nebo ji prodali.

Nyní cestují, nakupují nemovitosti, auta a jachty, rozšiřují sbírky obrazů, archivních vín či veteránů.

Jak si užít svoje peníze? Podívejte se v kapitole Wellbeing - ZDE.

Další služby a správu majetku nechávají na bankách. Většinou mají dvě nebo i čtyři banky a větší část peněz si dávají spravovat tam, kde jim poskytnou nejlepší služby i nejvýhodnější zhodnocení.

„V první řadě je třeba dobře a důkladně vyhodnotit, co klient očekává. Jiný přístup a strategii volíme pro klienty, kteří jsou konzervativní a chtějí hlavně uchovat hodnotu majetku. Jinou strategii pro ty, kteří jsou ochotni víc riskovat pro vyšší výnos,”

popisuje Michal Jetel, privátní bankéř Erste Private Banking

Roli hraje povaha a věk klienta i účel případné investice. Jinak bude vypadat dlouhodobé, pomalejší, ale jistější zhodnocování a jinak odvážnější plán pro krátkodobý výnos. Velmi důležitá je vzájemná důvěra mezi bankéřem a klientem – klient musí otevřeně přiznat, jaké riziko je ochoten podstoupit a jaké výnosy v jakém časovém horizontu čeká. Na bankéři je, aby obrousil nereálná očekávání a správně určil strategii vhodnou pro konkrétního klienta.

Typický český milionář

Muž, 55 - 58 let, vysokoškolské vzdělání

Začal podnikat v 90. letech minulého století

Vybudoval úspěšnou firmu, kterou prodal či se ji chystá prodat nebo předat nástupcům

Má komplikované vztahy

Nemá příliš přátel, důvěrníkem je mu často bankéř, doktor nebo právník

 

Je konzervativní - chce mít svoje peníze v bezpečí a nechce, aby prodělávaly

Investuje do nemovitostí, považuje je za jistotu

Část majetku má v zahraničí.

Otec zakladatel

Od 90. let pracně budoval firmu, kterou právě prodal a chce si užít důchod.

Nechce, aby mu klesla kvalita života, naopak chce cestovat a udělat si radost.

 

Myslí na to, aby zajistil svoje děti i vnoučata.

Měl by mít vyváženě rozložené peníze, aby se výnos pohyboval kolem 5 - 6 %

Aktivní byznysmen

Má úspěšnou firmu a zatím ji nechce opustit, protože si neumí představit, co by dělal.

Při správě majetku nepotřebuje vysok výnosy, protože mu byznys vydělává víc.

Nemá čas sám spravovat svoje vydělané peníze, potřebuje, aby se mu o ně dobře postaral někdo jiný.

 

Chce se zajistit na stáří a hlavně nehodlá majetek ztrácet.

Vystačí si s konzervativním přístupem, který zajistí jistý výnos kolem 3 % v dlouhodobém horizontu. Při 5 -6 % bude nadšen, pokud výnos klesne ke 2 %, začne pochybovat.

Dynamický egoista

Byl zvyklý, že se ve firmě pořád něco děje, že podniká na hranici rizika.

Stejně aktivně jako řídil byznys, chc řídit i svoje uložené peníze a myslí si, že tomu rozumí.

Bude očekávat výnos podobný tomu, který mu zaručovala firma - často i nereálných 20 %

 

Je ochotný riskovat, ale kvůli tom bude náchylnější ke spekulacím a pochybným nabídkám, které ho můžou připravit o všechno.

Výnosy pod 5 - 7 % ho vůbec nezajímají.

Spravovat si majetek sám, nebo si nechat poradit?

Banky mohou převzít kompletní správu majetku a řídit investice prostřednictvím fondů, poskytují poradenství nebo alespoň doporučují klientům, jaké kroky zvážit.

Banka buď převezme kompletní odpovědnost a klienta jen průběžně informuje o vývoji, nebo si nechává každý krok odsouhlasit v případě, že chce mít klient možnost strategii průběžně upravovat, nebo dokonce chce mít své peníze pod každodenní kontrolou.

Zatímco dříve se většina klientů plně spoléhala na banku a přenechávala jí plnou kontrolu nad správou majetku, teď chtějí hlavně poradenství, a to i díky tomu, že sami víc rozumějí finančním trhům. Anebo si to alespoň myslí…

Nejčastější chyby

Zdlouhavé váhání

Mám koupit nemovitost, když je trh přesycený? Mám dávat peníze do akcií, nebo mám hrát na jistotu a pořídit raději dluhopisy? Pokud budete váhat moc dlouho, peníze budou jen ležet a ztrácet hodnotu. I konzervativní aktivní přístup ke správě majetku slibuje vyšší výnos než spořicí účet.

Nereálná očekávání

Jestliže očekáváte výnosy 10–20 %, budete muset riskovat. A to hodně. U takových příležitostí je riziko obrovské a seriózní bankéř nebo poradce vám je bude rozmlouvat. Nejhorší je zklamané falešné očekávání.

Náhlá změna strategie

Pokud chcete hlavně uchovat hodnotu svého majetku a nehodláte riskovat kvůli větším výnosům, měli byste se toho držet. Nejhorší je měnit dlouhodobě nastavenou strategii s tím, že chcete najednou vydělávat víc. Pokud chcete trochu riskovat, abyste zvedli potenciální zisk, řekněte to rovnou a nastavte si trochu odvážnější strategii.

Sázka na jednu kartu

Trh se vyvíjí v cyklech a různé třídy aktiv mají odlišné výkyvy. I když jste odvážní, nikdy byste neměli riskovat všechno. Majetek by měl být rozdělený do různých aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti, hotovost), podle míry rizika by se měly měnit jen poměry mezi nimi.

Přestože si řada milionářů chce dohlížet na své peníze sama, měli by se držet základních pravidel. Nejkonzervativnější lidé, kteří myslí hlavně na budoucnost, by nikdy neměli mít víc než 10 % majetku v akciích. Reality, komodity a další alternativní možnosti uložení peněz by zase neměly mít větší než pětinový podíl. Nikdy. I těm nejodvážnějším privátní bankéři doporučují, aby své peníze diverzifikovali a nikdy neriskovali všechno.

„Rozložení majetku mezi různé třídy aktiv znamená jistotu. Pokud chce někdo riskovat, měl by vždy riskovat s menší částí majetku,“ radí Michal Jetel, privátní bankéř Erste Private Banking.

Právě privátní bankéři fungují pro nejbohatší klienty jako poradci, ale i jako důvěrníci a mnohdy i přátelé.

Privátní banky navíc umějí klientům rychle pomoci, když přijde nečekaná finanční rána. Můžou jim zprostředkovat i velký krátkodobý (lombardní) úvěr, přičemž jako zástava funguje majetek spravovaný a dlouhodobě rozdělený v portfoliích. Banka, která klienta zná, má jistotu, že je úvěr dostatečně krytý, a odpadá tak zdlouhavé prověřování finanční situace. Peníze mohou být na účtu během dvou dnů a mnohdy pomůžou klientům překlenout těžší období v byznysu nebo financovat nečekaný projekt, na jehož rozjezd by jim jinak chyběly peníze v hotovosti. Dobře nastavené vydělávající portfolio pak úvěr splatí.

„V takových případech je rozhodující právě vzájemná důvěra. Potřebujeme vědět, na co a proč klient peníze potřebuje. A on si zase musí být jistý, že se na nás může plně spolehnout. Pak dokážeme zajistit i takové věci, které mnohdy zachrání celý byznys,”

dodává Michal Jetel

Doma, nebo v zahraničí?

Většina českých milionářů má peníze rozdělené a uložené zčásti doma, zčásti za hranicemi, obvykle ve Švýcarsku nebo v Lichtenštejnsku. Ekonomický vývoj a kurz české koruny však v posledních letech nahrával spíš tomu, že peníze zůstávaly v Česku nebo je bohatí lidé ze zahraničí přesouvaly zpět. Aktuální oslabení koruny ale zase nahrává pro držení zahraničních valut.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že správa u nás nestojí tolik jako u Credit Suisse nebo UBS. Privátní služby například ve Švýcarsku jsou hůř dostupné, kritéria jsou přísnější (vzhledem k nízkým sazbám musí mít klient 5–10 milionů dolarů, aby byl pro švýcarské banky vůbec zajímavý) a poplatky mohou být až 2000 eur ročně jen za to, že je člověk klientem. V Česku se většinou žádný základní poplatek hradit nemusí. Například u Erste Private Banking se platí až za konkrétní dohodnuté služby.

Švýcarské nebo lichtenštejnské banky navíc nemají takové možnosti v české koruně, která v současnosti tvoří podstatnou část celkového finančního majetku privátních klientů.

„Zatímco dříve byly větší částky uloženy v dolarech, který je považován za stabilní světovou měnu, dnes se klienti nebojí držet majetek v českých korunách. Bankovnictví je u nás na velmi vysoké úrovni a velmi bezpečné,”

popisuje Michal Jetel

Tuzemským bankám nahrává i to, že jejich privátní bankéři mohou být s klienty v každodenním kontaktu, udržovat s nimi blízký vztah a opečovávat je. Individuální špičkový servis je samozřejmě výhodou i pro klienty.