...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

Návod jak sestavit investiční portfolio


FUTURE
OF MONEY

Vždycky diverzifikujte - rozložte svoje investice do různých tříd aktiv (akcie/dluhopisy/ nemovitosti).

Podíly jednotlivých aktiv v portfoliu by měly odpovídat tomu, na jak dlouho a jak odvážně chcete investovat.

U dlouhého investičního horizontu (je mi 35, chci si zajistit pohodový důchod) by měla mít v portfoliu větší podíl dynamická složka (akcie). Ta má sice větší výkyvy, ale v delším období vydělá mnohem víc než konzervativní produkty (dluhopisy).

Pokud však nesnesete riziko a každý výkyv by vás rozhodil, akcie a další dynamické produkty by měly být ve vašem portfoliu zastoupeny výrazně méně.

Ani nejkonzervativnější investoři by se ale neměli akciím úplně vyhýbat - pokud nemáte aspoň 10 % akcií ve svých aktivech, nebudete schopen stabilně porážet inflaci a budete ztrácet.

Konzervativní portfolio, které dokáže udržet
reálnou kupní sílu peněz a případně vydělat
pár procent nad inflaci:

15 %

AKCIE

10 - 15 %

REALITY

70 %

DLUHOPISY

Nepřirovnávejte investování k byznysu. Zatímco tvrdá práce a velké riziko v podnikání vám mohou zajistit hrubé zisky kolem 20 - 25 %, při investování jsou taková očekávání nerealistická. “Velké oči vedou“ k nejhorším výsledkům.

Dvacetiprocentních výnosů dlouhodobě dosahuji nejlepší z nejlepších, špičkoví světoví investoři jsou nadšeni z 10 %, běžní jsou spokojeni s výnosem kolem 7 %.

Realistická očekávání výnosu

Ultra-
konzervativní portfolio spoléhající na státní dluhopisy nemůže nést víc než:

2 %

 

Konzervativní portfolio s menším podílem akcií:

3 %

Pokryje inflaci, každé procento navíc je úspěchem.

Rozumné akciové portfolio:

5-7 %

Vyžaduje delší investiční horizont, disciplínu a trpělivost.

Agresivně akciové portfolio s podílem globálních akcií:

8-10 %

Tady už jdete do značného rizika...

Neinvestujte všechno. Část svého majetku držte v cashi (na spořícím účtu), část vložte do nemovitostí, část do penzijního připojištění.

Jak spravovat majetek? Přečtěte si kapitolu Never lose money (odkaz)

Nepanikařte. Když investujete v milionech nebo desítkách milionů, každé procento ztráty bude hodně bolet, ale pokud chcete investovat v dlouhodobém horizontu, držte se ho. Nesmí vás rozhodit ani dočasná ztráta. Bude to tvrdá zkouška, až na výpisu uvidíte - 5 % Ale musíte vydržet, disciplína je podstatou investování.

Nenechte se ovlivnit. Držte se své strategie a nedejte na rady známých typu: „Vydělal jsem na zlatu! Honem investuj do zlata!” Málokdo zároveň přizná, kolik při svých spekulacích prodělal.

Nesnažte se vyčkávat a časovat trh. To dokonale neumí ani nejlepší profíci. O výnosu může rozhodovat několik dní v roce, kdy je vývoj na kapitálovém trhu příznivý a probíhají nejlepší obchodní seance. Pokud budete čekat a držet peníze na termínovaném účtu, nejlepší příležitosti vám utečou.

Pokud budete reagovat podle trhu, většinou to nestihnete včas, necháte se strhnout vývojem a to povede k nežádoucímu výsledku: nakoupíte, když je trh “v laufu” a naopak se necháte “vycukat” a prodáte, když budou ceny dole. Budete kupovat na vršku a prodávat dole, což je samozřejmě špatně.

ZPĚT NA FUTURE OF MONEY