...aneb Co dělat, když máte 10 milionů

Koronavirus jako černá labuť. Základní pravidlo zní: Nepanikařit


10 OTÁZEK
A ODPOVĚDÍ, JAK
MŮŽE SOUČASNÁ
KRIZE OVLIVNIT
VAŠE INVESTICE

Naordinujte si klid a používejte zdravý selský rozum, radí investorům ředitel společnosti Erste Asset Management v České republice a předseda Asociace pro kapitálový trh České republiky Martin Řezáč. Není sporu, že nás čeká ekonomická recese, ale panika je podle něj někdy až iracionální. Pro investory může jít i o zajímavou investiční příležitost.

Je koronavirus černou labutí v pravém slova smyslu? Jak velkou?

Jedná se o učebnicovou černou labuť, tedy o faktor, který přišel z oblasti mimo ekonomický systém a který se dal stěží očekávat. Zároveň jde rozsahem, respektive následným průsakem do fungování společnosti a hospodářství o bezprecedentní zásah, který nemá v moderní historii obdoby.

Trhy několik let v řadě rostly, i letos se dal čekat mírný růst. Jak se teď změní vývoj?

Vývoj se změní diametrálně: ze scénáře mírného (podprůměrného) růstu jsme se během několika týdnů přeorientovali na scénář recese, kde jen řešíme, o kolik procent a na jak dlouho. Nikdo neumí odhadnout rychlost, s jakou se ekonomika po odeznění karanténních opatření navrátí k normálnímu fungování. Čím déle budou omezení trvat, tím větší bude zásah do ekonomiky a tím pomalejší bude následný „restart“. Akciové trhy budou mít tendenci předbíhat ekonomický vývoj, čekám však pokračující volatilitu v řádu týdnů, dokud nebude jasné světlo na konci tunelu.

Skvělou náladu střídá někdy až panika. Měli by se lidé o investované peníze bát?

Trh jednoznačně přestřeluje a panika je někdy až iracionální. Drobní investoři by se měli chránit před mediální masáží a naopak si naordinovat klid a zdravý selský rozum. Současné dramatické poklesy se časem obrátí do opětovného růstu cen, jakkoli návrat na původní hodnoty bude zřejmě otázkou let spíše než měsíců.

Výrazně propadly akcie a také korporátní dluhopisy. Jak by teď měl investor postupovat, aby ochránil svoje peníze?

Základní pravidlo velí nepanikařit a držet se své dlouhodobé investiční strategie. Panické prodeje nejsou namístě, ostatně – trochu cynicky řečeno – trh už stejně výrazně spadl. Navíc opětovný nárůst cen je často podobně impulzivní jako jejich předchozí propady. Jinak řečeno, markantní korekce cen směrem nahoru může být často koncentrována do několika málo dnů.

Ideální je koncept pravidelných investic či rozdělení nových peněz na tři „hromádky“, které je dobré zainvestovat postupně: první hned, druhou po případné korekci o 10 % a poslední část v době, kdy už takzvaně teče krev v ulicích, to znamená, když se subjektivně domníváme, že trh už níže klesnout nemůže.

Čeho by se investoři měli vyvarovat?

V žádném případě bych se neupínal k různým mesiášům nových pořádků a aktivům, která se jeví jako všespasitelná, aniž by poskytovala transparentní pohled na svou poptávku a nabídku. Nejlepším aktivem budou dříve či později opět akcie, jakkoli to bude chvilku bolet.

Dá se současné období brát i jako investiční příležitost? V čem a proč?

S trochou nadsázky nyní říkáme, že jde o „slevy“ na kapitálovém trhu. Pro investory s horizontem pět let a více jde rozhodně o zajímavou investiční příležitost, trhy časem začnou zase reflektovat fundamentální ukazatele. Dno poklesu může být ještě níže, respektive fundament (tempo růstu HDP, firemní zisky, míra bankrotů v korporátní sféře) se může ještě zhoršit, ale dříve či později se trh začne normalizovat a akcie a také ostatní riziková aktiva zase začnou růst.

Jakým způsobem současná situace transformuje ekonomiku? A v návaznosti na to, jaké akciové tituly (jaké firmy) vyjdou ze současné recese jako vítězové?

Svět se bezpochyby změní a to platí i pro ekonomickou sféru. Některé obory zaznamenají velké ztráty, ze kterých se budou těžko zotavovat (například cestovky, letecký průmysl), a jiné naopak převezmou svou roli. Typicky půjde o sektory, které nejsou vázané na osobní kontakt, respektive mohou fungovat na základě online objednávek. Dojde tedy ke značné sektorové rotaci.

Čeká nás silná recese a možná i ekonomická krize. Z té předchozí v roce 2008 jsme se otřepali do pěti let. Jak dlouho to bude trvat u té současné a proč?

Měřeno akciovým indexem se trhy po poslední velké krizi zotavily mnohem rychleji než za pět let. Není sporu, že nás nyní čeká ekonomická recese, ale její příčiny mají naprosto odlišný důvod než v případě let 2008–2009. Nyní jde o vynucené zastavení ekonomiky, kdy nedochází ke zničení výrobních faktorů či k nutnosti korekce předchozích cenových bublin. Ekonomika se tak může znovu nastartovat poměrně rychle, pokud mezitím nedojde například k výraznému narušení trhu práce. Podmínkou je ale každopádně odeznění karanténních opatření a to je – z hlediska načasování – velká neznámá.

Na sanaci minulé krize se výrazně podílely banky například formou QE (kvantitativní uvolňování = monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky). Bude se to i teď opakovat? Budou na to ještě prostředky?

K těmto krokům už dochází, centrální banky tentokrát reagovaly velmi rychle a razantně, kromě snížení úrokových sazeb došlo i k masivním nákupům dluhopisů (= QE) a uvolnění úvěrových podmínek. Je však třeba říci, že měnová politika má už jen omezené možnosti podpory ekonomiky, důležitější, a hlavně rychlejší průsak do reálné ekonomiky má nyní fiskální politika, tedy opatření na úrovni vlády, respektive státního rozpočtu.

Nehrozí překlopení do dluhové krize?

Bude se tak dít i navzdory rostoucímu zadlužení na úrovni jednotlivých států, nicméně mimořádná situace si žádá mimořádná opatření, a tak lze tyto kroky ospravedlnit.

ZPĚT NA FUTURE OF MONEY